
Goran Panić ID: 38100-3705

Štetno zračenje u domaćinstvima odnosi više žrtava nego sve infekcije i virusi zajedno
Štetno zračenje u domaćinstvima odnosi više žrtava nego sve infekcije i virusi zajedno
Od posledica štetnih zračenja svake godine umre više ljudi nego od svih infekcija i virusa zajedno. Kod mnogih istraživača postoji čak i strah da bi svakodnevno zračenje moglo da prevaziđe i štete koje nanosi hemijska industrija. Kako navodi Dušan Janjić, autor knjige "Istine i zablude o zračenjima", porast novih oboljenja može da dovode čak i do propasti civilizacije.
Ovaj stručnjak, inače dugogodišnji šef Katedre za tehniku u Školskom centru Instituta bezbednosti, objašnjava da smo, samo u domaćinstvu na udaru mnogih aparata koji utiču nezdravo.
- Mikrotalasna pećnica je ubedljivo najštetniji uređaj u domaćinstvu - kaže Janjić. - Ona je nastala tokom radova na jednom radarskom sistemu kada je slučajno jedan član posade stavio posudu sa vodom na deo uređaja, a voda odjednom proključala. Štetna zračenja nastaju kada vratanca ne dihtuju ili se neki deo pećnice deformiše, pa mikrotalasni zraci počnu da "cure" u okolni prostor. Sa druge strane, u nauci još nije dovoljno ispitano koliko mikrotalasi štetno utiču na hranu.
Kao drugi opasan uređaj Janjić izdvaja TV prijemnik. Njegov štetan uticaj najintenzivnije se oseća u krugu od jednog metra do 1,5 metara od ekrana.
- Nije slučajno što svi proizvođači naglašavaju da je optimalna udaljenost od televizora od tri do pet dijagonala ekrana - dodaje Janjić. - Isto tako, važno je gledati program sa strane, a nikako direktno ispred ekrana, koji pušta štetno zračenje i do četiri metra.
Naš sagovornik izdvaja eksperiment koji je izveden sa pacovima u blizini uključenog TV. Kada su im se izlegli mladi, u leglu bi imali od jednog do dva potomka, iako je prirodno da imaju od osam do 15 mladih. Kada je ispred životinja isključen televizor, a oni se vratili u prirodno okruženje, ponovo su imali uobičajen porod.
- Monitor personalnog računara ima sličan spektar štetnog zračenja kao TV, jer se nalazi bliže posmatraču - dodaje Janjić. - Iako se ističe da su mnogi monitori sa minimalnim zračenjem, to uvek treba proveriti. Takođe, potrebno je praviti redovne pauze. Uostalom, nimalo slučajno mnoge zemlje nisu uvele propise o tome da se trudnicama mora promentiti radno mesto ili smanjiti rad ispred monitora za vreme trudnoće.
Analizirajući kućne aparate, Janjić napominje da zrače svi aparati koji su uključeni u električnu mrežu, ali je sreća da se koriste uglavnom povremeno. I fen za kosu zato treba držati što dalje od glave. A, da ne pričamo o mašini za veš koja naročito za vreme centrifuge "ubija".
MOBILNI TELEFONI
- MOBILNI telefoni najviše približavaju snažno zračenje mozgu - kaže Dušan Janjić. - Važno je da su se posle 2000. godine mnogi proizvođači povukli sa tržišta, jer nisu mogli da prate zahteve za smanjenje zračenja. Naime, posle određenih slučajeva kancera mozga, usledili su sudski procesi, posle kojih su proizvođači bili primorani da umanje količinu zračenja koju emituju njihovi aparati.
Ipak, veoma je važno da deca izbegavaju mobilne telefone, jer četiri puta više apsorbuju zračenja od odraslih.
MIKROTALASNO ORUŽJE
KOLIKO mikrotalasno zračenje može da bude opasno govori podatak da je već razvijeno veoma opasno oružje koje je bazirano na ovim talasima. Kako nam je rekao dr Svetozar Radišić, stručnjak za vojne strategije i doktrine, već postoje ovakvi sistemi koje Amerikanci planiraju da primene u Iraku. Posle 2003. godine, kada su upotrebili takozvanu električnu bombu, ove godine, u časopisu "Nju sajentist" nagovestili su da će protiv ustanika primenjivati takozvano miktrotalasno oružje.
- Iako je Pentagon ovo oružje, koje funkcioniše na frekvenciji od 95 gigaherca, svrstao u "neubojno", svi koji su bili podvrgnuti eksperimentu morali su da skinu naočare i metalne predmete, jer bi dejstvo oružja bilo višestruko uvećano - kaže dr Svetozar Radišić. - Ovo oružje izaziva do sada neviđen bol, i tako će i biti upotrebljivano.
RADIOAKTIVNOST
OPŠTE je poznato da je radioaktivno zračenje izuzetno opasno. Ono spada u takozvana jonizujuća zračenja i u neposrednom okruženju ga srećemo mnogo ređe. Ta vrsta zračenja javlja se kao posledica nuklearnih havarija, odlaganja nuklearnog otpada, a kod nas je bila prisutna zbog bombardovanja 1999. godine. Ova vrsta zračenja ima praktičnu primenu u medicini, naravno pod strogo kontrolisanim uslovima. U tabeli je prikazano koliko radioaktivnost može da bude opasna.
KREVET
ZBOG zračenja koje emituju električni aparati u domaćinstvu, stručnjaci savetuju da posebno u spavaćoj sobi ne držimo električne aparate. Ako za takve aparate već ne možemo da nađemo bolje mesto, preporuka je da ih ne isključujemo samo na dugmetu, već na utikaču gde su povezani sa izvorom električne energije.